Araç Satın Almadan Önce
Sürüş Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç Satın Almadan Önce Sürüş Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç Satın Almadan Önce Sürüş Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç satın almak istiyorsunuz. Satın almak istediğiniz aracı görüp beğendiniz. Satın almadan önce aracı sürüp, araçta bir hata olup olmadığını kontrol etmek istiyorsunuz. Sitemizde daha önce yayınladığımız rehberlerde, aracı kontrol etmek için sürüş sırasında dikkat etmeniz noktalara değinmiştik.

Satın almak istediğiniz DSG şanzımana sahip ise sürüş sırasında kontrolü, LPG'li araçlarda sürüş kontrolü, sürüş sırasında jant kontrolü, araçta turbo var ise kontrolü gibi bir çok detayın bilgisini paylaşmıştık.

Şimdiki rehberimiz de ise sizlere, aracı satın almadan sürüş esnasında yapabileceğiniz bazı testlerden bahsedeceğiz. Dilerseniz adım adım dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim.


  • Direksiyonu tam dönderebileceğiniz bir kavşağa girip aracı test ediniz. Aks kafalarında herhangi bir sorun var ise ses yapacaktır. Aracın camlarını ve müzik sistemini kapatıp sesin gelip gelmediğini dikkatli bir biçimde dinleyiniz.
  • Düz bir yolda sabit hızla giderken direksiyonun titreyip titremediğini kontrol ediniz. Direksiyon titriyor ise aracın jantları yamulmuş olabilir.
  • Aracı yüksek devirlerde sürüp zorlayınız. Aracın vites geçişlerinde  veya motorunda bir problem var ise ortaya çıkacaktır.
  • Satın almak istediğiniz araç dizel ise, aracın sürüşü esnasında egzozdan duman çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz.
  • Araçta fren yaptığında yüksek bir ses geliyorsa, fren balatası bitmiş olabilir.

Her ne kadar titizlikle sürüş esnasında kontrol yapılsa da, bazı ciddi ve giderilmesi pahalı sorunlar sürüş sırasında kendisini belli etmeyebilir. Araç satın almadan önce mutlaka aracı ekspertiz merkezine götürerek bir rapor alınız. Samsun Ekspertiz Merkezi Pilot Garage olarak, garantili ekspertiz hizmeti sunduğumuzu hatırlatırız.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler