İkinci El Araçlarda
Boya Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Boya Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Boya Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç ticaretlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de, araçta yapılacak boya testleridir. Piyasada boya testi yapmak için Türk üretimi ve Avrupa (yada ABD) üretimi boya ölçüm cihazları satılmaktadır. Ülkemizde araç satın alınmadan önce, aracı satın almak kişiler boya testini bu cihazlar ile gerçekleştirirler.

Boya ölçüm cihazları ölçüm yaparken, aracın boyasının tonuna değil, araç sacının kalınlığına bakarlar. Satın almak istediğiniz araçta, herhangi bir parça değişmiş yada boya - macun gibi kaporta işlemleri görmüş ise, mikro ölçekte ölçüm yapan cihazlar bu değişikliği fark edip, ekranda sacın kalınlığını mikron cinsinden gösterirler.


Araç Boya Testi Nasıl Yapılır?

İthal boya ölçer cihazları ve Türkiye'de üretilen boya ölçer cihazları, boya testi sırasında farklı ondalık değer verebilirler. Örneğimizi ithal boya ölçer cihaz ile açıklayalım.

Örneğin; boya ölçer cihazını aracın bagaj kapağının farklı kısımlarına tutarak teste başladınız. Cihaz ekranında 3.5, 4, 4.5, 5 gibi bilgiler verdi. (Bu bilgiler örnektir. Aracın marka ve modeline göre değişim gösterir.) Daha sonra tavanı da test ettiniz ve yine aynı ondalıklı değerleri ekran da gördünüz. Ancak boya ölçer cihazını aracın kapısına tuttuğunuzda cihazın 10, 11, 15 gibi değer verdiğiniz gördünüz. Büyük bir ihtimalle kapı değişmiş yada macun çekilerek boyanmıştır. Boya ölçer cihazını aracın farklı noktalarına da tutarak teste devam edebilirsiniz.

Çoğu kaporta ustasın, kazalı bir araçta boya yaptıktan sonra boya ölçer cihazı ile orijinale en yakın işçiliği yapmaya çalıştığı için, boya ölçer cihazı ile yapılan testler yüzde yüz güvenli değildir. Siz her ne kadar boya ölçüm cihazı ile test yaparsanız yapın, araçta mutlaka bazı kısımlar anlaşılmayacak derecede iyi boyanmış olabilir.

İkinci el araç ticareti gerçekleştirmeden önce yapacağınız en güvenilir yöntem, aracı bir ekspertize götürerek boya testi yaptırmaktır. Samsun Oto Ekspertiz Merkezi olarak; satın almak istediğiniz araca sadece boya testi değil, motor testi, fren testi, rot testi gibi bir çok detaylı test yapıyoruz. Deha detaylı bilgi almak için (0530) 688 05 50 nolu telefonumuzdan bizleri arayabilir, Kirazlık'ta bulunan Pilot Garage Ekspertiz Merkezime gelebilirsiniz.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler