İkinci El Araçlarda
DSG Şanzıman Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda DSG Şanzıman Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda DSG Şanzıman Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında, araç kontrolü yapılırken en dikkat edilmesi gereken kontrollerden birisi şanzıman kontrolüdür. Özellikle DSG şanzıman yapısına sahip bir araç almayı düşünüyorsanız, şanzımanın sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Öncelikle DSG şanzıman nedir, DSG şanzıman ne gibi avantajlar sunar kısaca değinelim.


DSG Şanzıman Nedir?

Çift baskı balataya sahip, konforlu, vites geçişleri rahat bir şanzıman çeşitidir. Tam otomatik çalışan DSG şanzımana sahip araçlarda, debriyaj pedalı bulunmaz.

DSG şanzıman ilk olarak Volkswagen tarafından üretilmiştir. Günümüzde bir çok farklı marka DSG şanzımana sahip araç üretmektedir.


DSG Şanzıman Dezavantajları Nelerdir?

Gayet konforlu olan DSG şanzımana sahip bir araç, yanlış kullanımlarda sürücüsüne farklı sorunlar yaşatabilir. DSG şanzıman garantisi yeni araçlar için 2 yıl gibi bir süreye sahip olsa da, garanti süresi biten araçlarda yaşanan bu sorunlar nedeni ile ciddi miktarda ödeme yapmanız gerekebilir. DSG şanzıman tamiri, sorunun niteliğine bağlı olarak farklılık gösterse de, ciddi DSG şanzıman sorunlarının giderilmesi için 4 Bit ile 10 Bin TL arası bir rakam ödemeniz gerekebilir. O nedenle satın alacağınız aracın DSG şanzıman kontrolünün uygun ve profesyonel olarak yapılması gerekmektedir.


DSG Şanzıman Kontrolü Nasıl Yapılır?


Vites Geçiş Seslerinin Kontrolü

  • Satın almak istediğiniz aracı çalıştırın.
  • Aracın vites kombinasyonları (P, N, D, R) sırası ile geçiş yapın.
  • Her vites geçişinde aynı "tık" sesinin çıktığından emin olun.

Motor Devri Kontrolü

Tercihen bu kontrolü düz ve boş bir yolda yapmayan özen gösterin. Aracı çalıştırıp, sürün.

Motor devrine göre vitesin olması gerektiği gibi geçişler yaptığından emin olun. Araç sürüş esnasında motor devrine ulaştıktan sonra vites atmıyorsa veya sürekli yüksek gaz sesi geliyorsa, aracın DSG şanzımanında sorun olma olasılığı yüksektir.


Manuel Mod Kontrolü

Yine aracı sürerken, vites modunu manuele (elle atılan vites modu) getirip test edin. Bir önceki kontrollerde anlattığımız gibi bir sorun olup olmadığını kontrol edin.


Sıcaklık Kontrolü

Araç testini gerçekleştirdikten sonra, en az 2 saat sonra tekrar aynı kontrolleri yapın. DSG şanzımanlarda ısınmadan kaynaklı bazı problemler olduğu için, var olan hataların farkına varamayabilirsiniz. O nedenle motor ve şanzıman soğuduktan sonra, tekrar aynı kontrolleri gerçekleştirin.


Samsun Oto Ekspertiz

Saydığımız tüm maddeler, DSG şanzımanda var olması muhtemel bazı sorunların belirlenmesi için yapılacak basit işlemlerdir. Ancak DSG şanzıman her ne kadar konforlu ve üst düzey teknolojiye sahip olsa da, bazı hatalar bu kontrollerden sonra gün yüzüne çıkmamış olabilir. Kimse aracı güvenip satın aldıktan bir kaç ay sonra, yaşanacak DSG şanzıman hatalarından ötürü cebinden ortalama olarak 8 Bin TL para vermek istemez.

O nedenle yapacağınız en mantıklı kontrol, aracı Samsun'un doğu girişinde yer alan Kirazlık'ta bulunan Samsun Oto Ekspertiz Merkezimize getirip, profesyonel ekibimize DSG Şanzıman kontrollerini yaptırmanız olacaktır. Araç Şanzımanı tanı sıra motor kontrolü, kaporta kontrolü, fren kontrolü gibi çok çeşitli testler garantili olarak tarafımızca yapılacaktır.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler