İkinci El Araçlarda
Fren Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Fren Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Fren Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alma niyetinde olan müşterimize kısa bilgiler sunmak için, araçlarda fren kontrolünün nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Genellikle ikinci el araç alma niyetinde olan kişiler, araçların fren kontrolünü gerçekleştirirken, belirli bir hıza ulaştıktan sonra ani fren yaparak aracın fren yapılan mesafeden sonra ne kadar uzakta durduğunu gözlemleyip, araç frenlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test ederler. Ancak bu kesinlikle yanlış ve yanıltıcı bir testtir.

Peki fren kontrolünü gerçekleştirmenin en doğru yöntemi nedir?

Alacağınız aracın frenlerinin kontrolünü doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz için 3 yöntem vardır.


Birinci Yöntem : Fren Balatası Gözlemi

Fren balatası, fren diskine temas eden, aracın durmasını sağlayan en önemli fren elemanlarının başında gelir. Fren balatasını lastik jantının aralıklarından gözlemleyebilirsiniz. Resim mavi ile gösterdiğimiz alan içinde, fren diskine temas eden parçadır.

Fren Balastası Disk

Aşağıda yeni bir fren balatasının fotoğrafını görebilirsiniz. Fren balatasının, diske temas eden kalınlığının en az bir parmak kalınlığında olmasına azami olarak dikkat etmelisiniz. Eğer fren balatasının kalınlığı bundan daha az ise, araç frenleri sizi masrafa sokabilir.

Yeni Fren Balastası

İkinci Yöntem : Fren Diskinin Kontrolü

Alacağınız ikinci el aracın daha önceki sahibi veya sahipleri, aracı bitmiş fren balatası ile kullanmışlar ise, bu kullanım fren disklerinde yıpranmaya yol açmıştır. Yıpranan bir fren diskinin mutlak suret ile değişmesi gerekmektedir. Fren disklerinin değişmesi, satın alınacak bağlı olarak nispeten pahalı bir işlemdir. Fren disklerini kontrol etmek için, aracın fren disklerine tırnağınızı sürerek disk yüzeyinin yıpranmış olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz.


Üçüncü Yöntem : Samsun Oto Ekspertiz Merkezi

Bazı araçlarda kullanılan canttan ötürü, fren balatasını gözlemleme ve fren diskine dokunma gibi bir şansınız olmayabilir. Bu durumda yapılacak en doğru işlem, satın almak istediğiniz aracı Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz merkezine getirerek, aracın hem frenlerini hemde detaylı ekspertiz analizini yaptırmak olacaktır.

Ekspertiz incelemesi sonra alacağını detaylı raporu inceleyerek, araç hakkında detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler