İkinci El Araçlarda
Hasar Kaydı Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Hasar Kaydı Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Hasar Kaydı Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de araçta hasar kaydı olup olmadığıdır. Aracın hasar kaydı kontrolünü yapmak için, cep telefonunuzdan araç plakasını yazarak (55AB123) 5664'de kısa mesaj göndererek, hasar kaydı var mı, varsa ne kadarlık ve hangi tarihlerde hasar kaydı var gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Araç hasar kaydı yapmak için göndereceğiniz kısa mesajın ücreti ise 7 TL'dir.

Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır.

Örneğin satın almak istediğiniz ikinci el araçta diyelim ki 15.000 TL'lik bir hasar kaydı var. Satıcı eğer size; hasar kaydının serviste şişirildiğini dair bir iddiada bulunur ise, bu iddiaya kesinlikle inanmamalısınız. Neden inanmanız gerektiğini belirtelim.

Araç kaza yapıp özel yada yetkili servise gelince, kasko şirketi aracı görmesi ve yapılacak işlemleri kontrol etmesi için; kendi bünyesinde çalışan ve güvendiği bir ekspertiz gönderir. Ekspertiz tamamen kasko şirketinin menfaatini göz önüne alarak yapılacak tamir işleminin ne kadarlık bir ücret tutacağını inceler. Eğer araçta değişmesi gereken bir parça(motor, kapı, kaput v.s.) var ise parçayı kendi tedarik ederek servise değişmesi için gönderir. İşçiliği de hesaplayarak yapılacak işlemin ne kadar tutacağını hesaplayarak sigorta şirketine bir rapor gönderir. Eksperler genellikle sigorta şirketinde uzun yıllar çalışmış ve güvenilirliğini ispatlamış kişilerdir. Bu nedenle serviste aracın hasar kaydının şişirilmesi gibi bir durum söz konusu bile değildir.

Peki satıcılar neden hasar kaydının serviste şişirildiği gibi bir iddiada bulunuyorlar?

Satıcılar satmak istedikleri araçta yaşanan kazaları gizlemek ve aracı ederinden daha yüksek bir fiyata satmak için, maalesef bu tarz iddialarda bulunabiliyorlar.

Bu durumda yapacağınız en garanti işlem, satıcı size ısrarla böyle bir iddiada bulunuyor ise, aracı Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz Merkezine getirerek, detaylı oto ekspertiz kontrolü yaptırabilirsiniz.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler