İkinci El Araçlarda
Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Lastikler aracın yere değen ve hareket etmesini sağlayan parçalardır. Lastiklerin belirli aralıklarla değişmesi gerekmektedir. Araçlarda kullanılan lastiklerin mevsimsel olması önemlidir. Bahar ve yaz aylarında yazlık lastiğin, kış aylarında ise kışlık lastiğin kullanılması can ve mal güvenliğiniz için gereklidir. İkinci el araç alımlarında kontrol edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de lastik kontrolüdür.

İkinci el araç alımlarında lastik kontrolünün nasıl yapılacağından önce, nasıl yapılmayacağını açıklayalım.

Genelde ikinci el araç almak isteyen kişiler, aracın lastiğine vurarak yada ayakları ile vücut ağırlıklarını vererek lastiklerin basıncına bakmaya çalışırlar. Ancak bu yöntem kesinlikle yanlış bir yöntemdir.

İkinci el araçlarda doğru şekilde lastik kontrolü yapmak için, lastiklerde dört detaya dikkat edilmesi gerekmektedir.


1. Lastik Üretim Tarihi

Genelde araç lastiğinin canta en yakın olan kısmında kare içerisinde lastiğin üretim tarihi yazar. Bu tarih yıl ve hafta olarak kare içerisinde belirtilir. Örneğin kare içerisinde "2015/8" yazıyorsa, lastik 2015 yılının Şubat ayında üretilmiş demektir. Genellikle lastiklerin araç üstündeki ömrü beş yıl, raf üzerindeki ömrü ise on yıldır.


2. Lastik Ebat Kontrolü

Lastik kontrollerinde ikinci önemli detay, her lastiğin ebatlarının aynı olduğunu kontrol etmektir. Lastik ebatları, yine janta yakında kısımda örneğin; "185/60/15" gibi bir ibare ile gösterilir. Bu ölçünün tüm lastiklerde de aynı olmasına özen gösterin. Lastiklerin biri yada birkaçı farklı ebatta ise, bu aracın fazla yakıt tüketmesine neden olur, aracın yol tutuşunda bozulmalara yol açar ve aracın frenlerini etkiler.


3. Marka Kontrolü

Tüm lastiklerin aynı markada olmasına özen gösteriniz. Bazı durumlarda alacağınız ikinci el araçlarda lastik markaları farklılık gösterebilir. Satıya bu durumu sorduğunuzda "Abi aynı fabrikada üretiliyor, için rahat olsun" gibi ifadeler duyabilirsiniz. Ancak buna sakın aldanmayın. Çünkü lastikler üretimi dolayısı ile farklı kauçuk özelliklere ve telleme yapısına sahip olduklarından, aracın yol tutuşunu ve frenlemesi etkilenir.


4. Lastiklerin Mevsimsel Oluşu

Almak istediğiniz araçta lastikler uygun mevsime göre takılı olmalı. Kışlık bir lastik yazın, yazlık bir lastik kışın kullanılmaz. Bu detaya dikkat etmelisiniz.Lastik kontrollerinde ve satın almak istediğiniz araçta detaylı ve profesyonel bir raporlama istiyorsanız, aracınızın markası ne olursa olsun sizleri Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz Merkezimize bekleriz. Ayrıca Samsun ve Karadeniz'de tek olarak, 4x4 araçlarınıza da ekspertiz raporu alabilirsiniz.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler