İkinci El Araçlarda
Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında en dikkat edilmesi gereken konuların başında, motor kontrolünün sağlıklı bir şekilde yapılması gelmektedir. Motor bir aracın kalbidir. Genellikle ön kaputun altında yer almaktadır. Bazı istisnai durumlarda motor aracın arkasında da yer alabilir.

Peki motor kontrollerinin yapılmasını bu kadar önemli kılan özellikle nedir?

Satın almak istediğiniz aracın motor kontrolünü sağlıklı bir şekilde yapmadığınız taktirde, satın alma sonrasında büyük maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Örneğin 50 Bin TL'ye bir araç aldınız ve motorunu kontrol ettirmediniz. Eğer aracın motorunda bir sorun mevcut ise, satın aldıktan sonra aracınızda yaşanması muhtemel motor arızaları size neredeyse aracın 3 te 1 'i kadar masraf çıkartabilir. Ayrıca arızalı motora sahip bir araç, seyir halinde kaza yapmanıza neden olarak sizi hayati tehlikelere sokabilir.


Motor Kontrolü Nasıl Yapılmaz?

Kaputu açtıktan sonra, motorun çok temiz olması aracın motorunun sorunsuz bir biçimde çalıştığı anlamına gelmez. Aracı satmak isteyen kişiler genellikle araç temizliği ile birlikte motor yıkatma da yaptırdığı için, motor yüzeyinin dış temizliği yanıltıcı olabilmektedir. Yağ kaçakları, motorda olan yapısal defarmasyonları gözle görme şansınız yoktur.


Basit Olarak Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç satın almadan önce, çok fazla detaya inmeden motor kontrolünü nasıl yapabileceğinizi inceleyelim.

  • Aracın kaputunu açıp kontağı çevirdikten sonra, motordan gelen sesleri dinlemeniz gerekmektedir. Motordan gelen seslerin sabit olması, rahatsız edici bir ses olmaması gerekir.
  • Araç park halindeyken gaza basarak, egzozdan çıkan dumanı kontrol ediniz. Çıkan dumanın beyaz yada siyah (veya mor) olmamasına dikkat ediniz.

Profesyonel Olarak Motor Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Her ne kadar yukarıda ki maddelerde anlattığımız yöntemler basit motor kontrolü için yeterli olacaksa da, aracın kalbi olan motorda herhangi bir arıza varsa, yada aracın motorunda ileride yaşanabilecek olası bir arızanın tespitinde bu kontroller yeterli olmayacaktır. Yapmanız gereken garantili işlem, satın almak istediğiniz aracı Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz Merkezi'ne getirerek motorunu detaylı olarak kontrol ettirmenizdir. Profesyonel ekibimizce yapılacak motor ekspertiz testleri gerçekleştirecek, oto ekspertiz işlemi sonrasında sizlere ayrıntılı olarak motor ve araç hakkında bir ekspertiz raporu sunulacaktır. Bu raporda inceleyerek gönül rahatlığı araç satın almasını gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler