İkinci El Araçlarda
Turbo Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Turbo Kontrolü Nasıl Yapılır?

İkinci El Araçlarda Turbo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Turbo Nedir?

Turbo; yeni nesil araçlarda motordan daha fazla güç ve tork elde etmek amacıyla çalışan bir sistemdir.


Turbolu Araç Nasıl Kullanılmalıdır?

Turbo egzoz gazıyla çalışır. Ayrıca turbo mekanizmasının sağlıklı çalışması için yağ girişi de vardır.

Turboya sahip bir araç kullanıyorsanız; özellikle uzun süreli araç kullanımlarından sonra aracın hemen stop edilmemesi gerekmektedir.

Turbolu araç kullanmanın bir başka ip ucu ise; özellikle kış aylarında aracın hemen yürütülmemesine dikkat etmektir. Eğer kış ayında turbolu araç hemen yürütülür ise; turbo içerisine yağ girmeyeceği için turbo mekanizmasının  ömrü kısılacaktır.


İkinci El Turbolu Bir Araç Nasıl Kontrol Edilir?

Turbolu aracı yokuşlu bir yolda sürün. Aracı üçüncü vitese ve üç bin devire getirip gaza sonuna kadar basın. Eğer bariz bir ıslık sesi duyuyorsanız, bu turboda ciddi bir sorun olduğuna işarettir. Islık sesi duyduğunuz turbolu aracın ya turbo ömrü bitmiş yada ömrünün bitmesine çok az bir zaman kalmıştır. Her araca göre değişmekle ile birlikte; turbonun değişmesi araca göre 2.500 ile 4.000 TL'lik masrafa neden olur. Yüksek CC li araçlarda bu masraf daha da artmaktadır.

Bununla birlikte; eğer yolculuk sırasında turbo bozulur ise; araç hareket etmez. Aracı ancak çekici yardımı ile servise götürebilirsiniz. Bu da size hem zaman hem de para kaybettirecektir.

Her ne kadar turbo kontroller sıklıkla belirttiğimiz şekilde yapılıyor olsa da; bazı araçlarda farklı bir turbo sorunu olabilir. En garanti yöntem; satın almak istediğiniz ikinci el aracın turbo kontrollerini Samsun Oto Ekspertiz Merkezinde yaptırmanız olacaktır.


İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler