Neden Ekspertiz Yaptırmam Gerekiyor?

Neden Ekspertiz Yaptırmam Gerekiyor?

Neden Ekspertiz Yaptırmam Gerekiyor?

İster tanıdığınız birinden, ister İnternet üzerinden ikinci el bir araç almak niyetiniz var ise, Ekspertiz hizmeti almanın size bir çok faydası olacaktır. Bu faydaları ileri ki yazılarımızda tek tek değineceğiz. Bu yazımızda ise sizlere, ikinci el araca ekspertiz raporu almanın ne gibi faydaları olabileceğinden genel olarak bahsedeceğiz.


Ülkemizde ikinci el araç alma niyetinde olan kişiler, genellikle almak istedikleri araçları sanayide bir ustaya baktırmakta veya araç alım satımlarında tecrübesi olan arkadaşlarına aracı kontrol ettirmektedirler. Bu kontroller her ne kadar ucuz olarak algılansa da, aslında size çok daha büyük maddi zararlara neden olacaktır. Bazı satıcılar tarafından size satılmak istenilen araçlardaki kazalar, hasarlar ve genel sorunlar sizden gizlenecek, usta yada arkadaşınız bunları fark edemeyecektir. Örneğin hataları ve kazaları nedeni ile gerçek değeri 45 Bin TL olan bir aracı 50 TL’ye almış olacaksınız. Ederinden fazla bir ücretle satın aldığınız araç, kullandıkça masrafa neden olacak veya satmak istediğinizde araçtan ciddi bir zarar edeceksiniz. Ancak satın almak istediğiniz aracı, Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz Merkezinde bir teste sokmuş ve Ekspertiz raporu almış olsaydınız, bu hataları görüp aracı satın almaktan vazgeçebilir veya araca gerçek değerini ödeyerek aracı satın alabilirdiniz.


Satın almak istediğiniz ikinci el araca; kısmı boya yapılmış veya araç dış kaporta aksamlarının bazı kısımları değiştirilmiş olabilir. Bu işlemler yetkili servis üzerinden kayıt altına alınarak değil de, bir usta tarafından yapılmış olabilir. Bu gibi durumlarda araç kaza geçirmiş olsa da kazaya ilişkin herhangi bir rapor olmayabilir. Almak istediğiniz araca standart bir ekspertiz raporu alarak, aracı inceletebilir ve detaylı olarak bu gibi kazadan dolayı değiştirilen yada boya işlemine maruz kalan tüm parçaların ayrıntılı dökümüne ulaşabilirsiniz.


Yapılan bir araştırmaya göre, satılmak istenilen ikinci el araçların 10’da 1’inde, kilometrelerinde oynama tespit edilmiştir. Araç kilometrelerinde geri alma işlemi, kanunlarımıza göre yaptırım gerektirse de, bazı kötü niyetli kişiler tarafından araç kilometrelerini geri alma işlemi sıklıkla yapılmaktadır. Samsun Pilot Garage Oto Ekspertiz Merkezi olarak; eğitimli ve uzman personellerimizin, profesyonel ölçüm cihazları ile gerçekleştirdiği testler ile, aracın kilometre tespiti yaklaşık olarak hesaplanmaktadır.


İçerik Yazarı : Samsun Pilot Garage
Image
Siz değerli müşterilerimiz için, Oto Ekspertiz hizmeti hakkında bilgilendirici içerikler oluşturuyoruz. İçeriklerimiz sayesinde oto ekspertiz hizmeti almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntısına kadar açıklıyoruz.

Benzer İçerikler