Satın almak istediğiniz aracın iç kontrolleri; motor, fren, boya ve lastik kontrolü kadar önemlidir. Araç satın alınmadan önce iç kontrollerinin titizlikle ve dikkatli bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Peki aracın iç kontrolü doğru bir şekilde nasıl yapılır? Hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir?

Samsun Oto Ekspertiz Merkezi olarak adım adım açıklıyoruz.

Araç İçi Genel Kontrolü

10 yaş ve üstü araçlarda aracın iç döşemesinin ve direksiyon, vites topuzu gibi elemanların yıpranmış olması kabul edilebilir. Ancak satın alacağınız arabanın koltuk döşemlerinde sigara yanığı, tavan döşemesinde kirler sizi rahatsız edebilir. İlk bakışta bu tarz hatalar size kabul edilebilir gelebilir ancak aracı satın aldıktan sonra uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, bu izler sizi zamanla rahatsız edecektir.

Aracın torpidosunun, torpido ışığının, saklama gözlerinin ve kol dayama mekanizmasının çalıştığından emin olunuz.

 

Sunroof Kontrolü

Satın almak istediğiniz araçta Sunroof özelliği var ise, Sunroof perdelerinin doğru bir şekilde açılıp kapandığını kontrol etmeniz gerekiyor. Sunroof mekanizmasının duraksamadan çalışması ve tam kapanıp açılması gerekmektedir.

 

Yan Aynaların Kontrolü

Satın alacağınız aracın yan aynalarının açısını kapı üstü tuşları yardımı ile değiştirerek, hatasız çalıştığından emin olunuz. Eğer aracın yan aynaları elektrikli ise, aynaların park sırasında kapandığından emin olunuz.

 

Camların Kontrolü

Aracın tüm camlarını ilgili kumandalardan indirip kaldırınız. Her cam kumandaları için bu kontrolleri gerçekleştiriniz.

 

Klima Kontrolü

Araç klimasını açarak, tüm hava kanallarından soğuk hava geldiğini ve ne kadar soğuk hava verdiğini kontrol ediniz.

 

Emniyet Kemeri Kontrolü

Araç içinde bulunan tüm emniyet kemerlerini tek tek kontrol ediniz.

 

Elektronik Kontrolü

Aracın radyosunu açıp yüksek sesle bir müzik açınız. Hoparlör sisteminde bir sorun olmadığından emin olunuz. Aracın varsa navigasyonun ve medya oynatıcılarının sağlıklı bir şekilde çalıştığını kontrol ediniz. Direksiyon üzerinde yer alan kumanda tuşlarının çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Konsolda yer alan diğer kontrol elemanlarını inceleyerek test ediniz.